Fetalna ehokardiografija omogućava procenu srčanih struktura i funkciju fetalnog kardiovaskularnog sistema. Dvodimenzionalnim UZ pregledom sagledavamo kvalitativne anatomske odnose, a primenom kolor doplera i pulsnog doplera ocenjujemo funkcionalno stanje sistema.
Upotrebom savremene 3D 4D STIC tehnologije sagledavaju se jasnije svi segmenti srca, kako njihova građa, tako i funkcija. Prednost 4D tehnologije jeste mogućnost naknadne analize urađenih snimaka. Srce se skenira u periodima od 7 do 15 sekundi, sa ili bez uključenog doplera, a tako dobijeni snimci naknadno se obrađuju u posebnim programima na PC računarima.
Strukturne anomalije srca su zastupljene u 0,7% do 0,9% u populaciji živorođene dece. Polovina od ovog broja dece ima i pridružene anomalije na drugim organima.
Iako je broj obolele dece velik, broj prenatalno otkrivenih anomalija je mali, delimično zbog stalnih pokreta ploda, usled dinamike srca i njegove male veličine, a delimično i zbog nedovoljne obučenosti lekara i nepoštovanja određenih procedura samog pregleda. Bilo da je u pitanju 2D ili 4D pregled potrebno je poštovati određeni protokol pregleda. On podrazumeva određivanje položaja srca (situs), veličinu srca, nagib osovine srca i snimanje srca u određenim ravnima odnosno presecima. Ima desetak preseka i ukoliko uspemo da srce snimimo u većini preseka, šanse za previd su minimalne. Sledi prikaz svih srčanih preseka u 2D i 4D tehnologiji.
NEW 4D
NEW 2D